В Индия процъфтява нискобюджетна филмова индустрия, наречена от местните медии „Моливуд“.
Българското дуо Woomb е сред 15-те имена, номинирани за наградите Music Moves Europe, показва официалният сайт Мmeawards.eu.
Новината е съобщена по време на Ирландската музикална седмица в Дъблин и едновременно – на музикалните конференции SoAlive в София и Reconnect – в Бърно.
Номинирани са още артисти от Швеция, Италия, Норвегия, Финландия, Испания, Ирландия, Белгия, Чехия, Дания, Нидерландия, Естония, Австрия, Франция и Германия.
Петима изпълнители ще бъдат избрани за победители от международното жури и ще получат 10 000 евро, а носителят на голямата награда на журито – и допълнителен ваучер за турне на стойност 5000 евро. Победителят в категорията MME Choice Award ще получи 5000 евро.
Церемонията ще се състои на 16 януари 2025 г. п
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.
Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.
"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.
Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.
Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл
С изпълнение на деца от детските градини „Звънче“ и „Единство, творчество, красота“ днес във Враца ще започне вторият от трите дни на германската култура, провеждани под надслова „Октоберфест Враца“. Децата ще представят национални германски танци, песни и стихотворения на немски език.
През целия ден на щандовете пред общината ще се предлагат деликатеси, брецели, щолени, щрудели, наденички, бира и греяно вино, а по-голямата част от заведенията в града ще подготвят обедно и вечерно меню с напитки. Също през целия ден на централния площад ще има изложение на последните модели автомобили на марката БМВ, обясни пред журналисти кметът на Враца Калин Каменов.
По думите му в програмата на феста за днешния ден е включено и рисуване с чаша бира или греяно вино, осигурено е и специално място с фотоогледало за моментни снимки за всички, които и
Изложбата „Старите къщи на Добрич“ е подредена в Окръжен съд – Добрич, съобщиха от институцията.
От институцията допълват, че експозицията включва рисунки от фонда на Младежки център Захари Стоянов“ – Добрич.
Творбите в изложбата са създадени през 2018 г. от възпитаници на ателие “Палитра” с ръководител Галина Върбанова. Малките художници са рисували, вдъхновени от архитектурата на сгради от началото на миналия век, разположени в централната част на Добрич.
Домакините от Окръжния съд се радват да посрещнат поредната изложба, предоставена от Младежкия център, с който съдът има дългогодишно партньорство.
Рисунките са подредени в обновеното изложбено пространство на петия етаж в съдебната сграда. Там е монтирана нова система за окачване, която осигурява по-лесно и безопасно аранжиране на картини.
При
Японският пианист Масахико Сато идва за първия си концерт в София.
Събитието е на 23 октомври в зала „Сингълс“ на НДК и е част от „Аларма пънк джаз“, съобщават организаторите.
По думите им месечната програма на концертната поредица през октомври е с акцент „Азия“.
Масахико Сато е роден през в 1941 г. в район Сумида, Токио. Той излиза на професионалната сцена като пианист още на 17-годишна възраст. През 1959 г. е вече част от групата на барабаниста Джордж Кавагучи, заедно със саксофонистите Садао Уатанебе и Акира Миядзауа. Завършва университета „Кейо“ и през 60-те заминава за колежа „Бъркли“.
В края на десетилетието се завръща в Япония и записва първия си авторски албум - Palladium (1969), заедно с барабаниста Масахико Тогаши (1940-2007). Още на следващата година излиза и албумът му
Нейният център е градчето Малегаон, в близост до Мумбай, където се появяват масово индийски филмови таланти, които постигат успехите си далеч от блясъка на Боливуд - при това с нищожни бюджети, предаде АФП.
Сред тях е и Шаикх Насир, независим режисьор, който е пионер в индустрията. „Киното винаги е било, нашето бягство от ежедневието и житейските ни трудности“, каза той.
На 50-годишна възраст Насир скоро ще види своя филм, вдъхновен от собствената му история, на голям международен екран. Но в родния си град режисьорът вече е суперзвезда.
Роден в Малегаон, Насир се прочува с излезлия през 2008 г. филм Malegaon Ka Superman, който разказва историята на супергерой, борещ се срещу тютюнопушенето.
Той е трябвало да прояви изобретателност, за да направи този филм, поради ниския бюджет, с който разполага. Неговият игрален филм проправя пътя на нискобюджетното кино, на което индийските журналисти дават името „Моливуд“.
Оркестърът на Русенската опера ще изнесе симфоничен концерт в Световния ден на музиката - 1 октомври. Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Програмата включва творби от епохата на Романтизма. Ще бъдат изпълнени увертюрите от "Севилският бръснар" и "Италианката в Алжир" на Джоакино Росини, както и Симфония №1 от Шарл Гуно и Симфония №4 от Франц Шуберт.
Диригент е Жан-Ив Годен, а концертмайстор - Тамара Лазарова.
Центърът „Помпиду“ в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година, предаде АФП.
Шедьоври на Салвадор Дали, Рене Магрит, Джорджо де Кирико, Макс Ернст, Дора Маар, Леонора Карингтън, Доротея Танинг ще бъдат изложени в „Помпиду“. Това включва около 500 картини, скулптури, рисунки, текстове, филми и документи. Те разкриват до каква степен това движение в изкуството, зародило се през 1924 г. около писатели като Андре Бретон, и разпространило се по целия свят, е било визионерско и съвременно в желанието си да промени отношенията между човека и природата.
Изложбата ще бъде представена и в други градове като Мадрид, Хамбург и Филаделфия до 2026 година.
Посетителите на експозицията ще бъдат въведени в огромна кръгла стая, в центъра на ко
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.
По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието.
ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места
Българската национална телевизия (БНТ) представя документален филм „Треньорът на България“, посветен на Иван Абаджиев.
Премиерата е на 28 октомври в кино „Влайкова“, съобщават от обществената телевизия.
В портрета се изследват ранният живот на Абаджиев и пътят му във вдигането на тежести. Поставен е акцент върху таланта, дисциплината и трудолюбието като ключови стълбове на неговия треньорски стил, разказват от БНТ.
Филмът дава поглед върху личния живот на Абаджиев, изследва неговата мотивация, вдъхновение и предизвикателствата, пред които е изправен като треньор.
Режисьор на „Треньорът на България“ е Деси Томбушева, сценарист - Ники Николов, а оператор – Калоян Божилов.
Филмът е част от портретната документална поредица на обществената телевизия „БНТ представя“.
Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“.
Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.
„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Тя посочи,